czw.. paź 6th, 2022

Stany Zjednoczone nie widzą przesłanek, aby prezydent Rosji Władimir Putin był gotowy do zakończenia wojny z Ukrainą. Nie jest też zainteresowany negocjacjami pokojowymi.

Chociaż szef Kremla mógł zakończyć tę wojnę po prostu wycofując swoje wojska z Ukrainy.

John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, powiedział to w wywiadzie dla rosyjskiego kanału telewizyjnego Dożd.

„To nie jest wojna ze Stanami Zjednoczonymi, to nie jest wojna z NATO. Putin wybrał wojnę z Ukrainą i Ukraińcami. I niestety nic, co widzimy dzisiaj, nie pozwala nam mieć nadziei, że jest gotowy położyć kres tej wojnie, zabijaniu pokojowych Ukraińców” – powiedział rzecznik Białego Domu.

Komentował też wypowiedzi przedstawicieli władz rosyjskich, że dostawy broni z Zachodu na Ukrainę rzekomo tylko przedłużają konflikt. Kirby powiedział: „ Ten konflikt jest przedłużany tylko przez pragnienie Putina, aby go kontynuować”.

„On (Putin – red.) mógłby dziś zakończyć wojnę, gdyby zgodził się na wycofanie wojsk i dobrowolnie zasiadł z Zełenskim do stołu negocjacyjnego, aby omówić zakończenie tego konfliktu. Oczywiście Zełenski musi sam zdecydować, czy jest gotowy za negocjacje i powinniśmy go szanować jako naczelnego wodza. Oczywiście w ostatnich dniach Putin pokazał, że nie jest tym zainteresowany – powiedział przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA.

„Ale Putin mógłby jutro zakończyć tę wojnę nawet bez negocjacji, gdyby po prostu wycofał wojska z Ukrainy i uznał jej suwerenność” – dodał.

Należy zauważyć, że Kirby powiedział również, że Rosja planuje przeprowadzić „referenda” na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy przed końcem września.

Przeczytaj także:

Subskrybuj nasze kanały w Telegramie i Viber .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.