wt.. paź 4th, 2022

Unia Europejska oczekuje, że Rosja będzie trzymać się istniejących kontraktów energetycznych, ale jest gotowa podjąć wyzwanie, jeśli tego nie zrobi.

Komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni złożył stosowne oświadczenie po tym, jak Rosja odmówiła wznowienia dostaw gazu na głównej trasie do Niemiec i skomplikowała problemy Europy z zaopatrzeniem w paliwo na zimę.

Pisze o tym Reuters .

Zapytany o zamknięcie gazociągu Nord Stream 1, Gentiloni powiedział dziennikarzom: „Nie boimy się decyzji Putina. Prosimy ich o respektowanie umów, ale jeśli tego nie zrobią, jesteśmy gotowi odpowiedzieć”.

Gentiloni wskazał na wysoki poziom magazynowania gazu w UE i plany zmniejszenia zużycia energii jako znak, że kontynent przygotowuje się na srogą zimę.

Wypowiadając się na marginesie Forum Ambrosetti w północnych Włoszech, komisarz europejski powiedział, że środki mające pomóc konsumentom w sytuacji rosnących rachunków muszą być ukierunkowane i nie obejmować podnoszenia poziomu zadłużenia.

Gentiloni wezwał również inne kraje do przyłączenia się do limitu cen rosyjskiej ropy uzgodnionego w piątek przez ministrów finansów G7.

„Rozmawialiśmy o tym, jak zbudować szerszą koalicję. Jestem pewien, że kraje takie jak Australia i Korea Południowa mogą być zainteresowane przystąpieniem do tej koalicji” – powiedział komisarz europejski, zauważając, że niższe ceny ropy przyniosą korzyści państwom, nawet jeśli formalnie tego nie zrobią. podpisać umowę.

Przypomnijmy, że ministrowie finansów krajów członkowskich G7 przyjęli plan ustalenia pułapu ceny rosyjskiej ropy. Pozbawi to rosyjskiego prezydenta Władimira Putina dodatkowych dochodów na kontynuowanie wojny z Ukrainą.

Początkowa maksymalna cena ropy z Federacji Rosyjskiej zostanie ustalona na poziomie opartym na szeregu napływających danych technicznych. Cena zostanie ustalona przez całą koalicję przed jej wprowadzeniem w każdej jurysdykcji.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.