niedz.. wrz 25th, 2022

W połowie jesieni nauczyciele, uczniowie i rodzice czekają na kolejne wyjątkowe święto – Dzień Nauczyciela na Ukrainie. Jaka jest data tego wydarzenia w 2022 roku i jaka jest historia święta przeczytana w materiale TSN.ua.

Kiedy przypada Dzień Nauczyciela 2022 na Ukrainie?

Tradycyjnie Ukraińcy obchodzą Dzień Nauczyciela w pierwszą niedzielę października. Tak więc w 2022 r. Święto przypada na 2. dzień.

Zwyczajowo gratuluje się nie tylko nauczycielom, ale wszystkim nauczycielom z okazji wakacji. Wcześniej dzieci w szkołach śpiewały swoim nauczycielom piosenki na Dzień Nauczyciela, uczyły się poezji i przynosiły prezenty w postaci bukietów kwiatów.

Nawet teraz, gdy wiele dzieci kontynuuje naukę online przez stan wojenny i wojnę na Ukrainie, można wspólnie zaśpiewać piosenkę na Dzień Nauczyciela. Na przykład ten:

Dzień Nauczyciela: historia wakacji

Po raz pierwszy tak ważne dla społeczeństwa święto jak Dzień Nauczyciela obchodzono w małej szkole w mieście Sao Paulo (Brazylia). Prawie 200 lat przed cesarzem brazylijskim Pedro I wydano dekret o szkolnictwie podstawowym. Według niego w każdej osadzie w kraju powinna być przynajmniej jedna szkoła, w której dzieci będą uczyć się alfabetu.

Pierwsza uroczystość odbyła się w 1947 roku. Następnie nauczyciele i uczniowie zorganizowali mały poczęstunek i przynieśli do szkoły domowe ciasta.

Dzień Nauczyciela na Ukrainie zaczął być obchodzony dopiero 28 lat temu. Jest to dzień wolny od pracy, ponieważ święto zawsze wypada w niedzielę. Jednak dla nauczycieli i wychowawców szkoły tradycyjnie organizują różne świąteczne wydarzenia dzień wcześniej (w piątek lub sobotę). Głównym celem tego dnia jest podziękowanie nauczycielom za ich ciężką pracę.

Co dać na Dzień Nauczyciela

Jeśli chcesz być bardziej oryginalny i nie podarować swojemu ulubionemu nauczycielowi zwykłego bukietu kwiatów, lepiej wcześniej pomyśleć o prezentach. Generalnie najlepszym prezentem na Dzień Nauczyciela będzie staranność ucznia w nauce, ale można też podarować drobne upominki:

  • certyfikat księgarni
  • zestaw kawy lub herbaty w pudełku upominkowym;
  • kosz owoców lub czekolada;
  • zestaw zeszytów;
  • album ze zdjęciami z Twojej klasy.

Tak naprawdę w Dzień Nauczyciela możesz nawet dać wiersz zapamiętany na pamięć, co pokaże, jak bardzo cenisz pracę nauczyciela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.