czw.. wrz 29th, 2022

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i prezydent kraju-agresora Władimir Putin przeprowadzili 3 sierpnia rozmowę telefoniczną, podczas której omówili eksport zboża, sytuację w ZNPP i problemy regionalne.

Erdogan po raz kolejny zaproponował rolę pośrednika między Ukrainą a Rosją, tym razem w sprawie sytuacji w elektrowni atomowej w Zaporożu.

Donosi o tym tereckie wydanie „Anadolu” w nawiązaniu do komunikatu Turcji.

W ten sposób prezydenci obu krajów rozmawiali o realizacji porozumień stambulskich o eksporcie ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, a także o sytuacji w elektrowni atomowej w Zaporożu.

Prezydent Erdogan powiedział, że Turcja może odegrać korzystną rolę w sprawie elektrowni atomowej w Zaporożu, tak jak to było w umowie zbożowej ” – czytamy w raporcie.

Ponadto w komunikacie zaznaczono, że Putin i Erdogan mogą spotkać się osobiście w dniach 15-16 września podczas szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy, który odbędzie się w Samarkandzie w Uzbekistanie.

Jednocześnie w komunikacie Kremla w ogóle nie wspomina się o odpowiadającej jej propozycji Erdogana w sprawie ZNPP.

Przypomnijmy, turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan chce odbyć w Turcji wspólne spotkanie z Władimirem Zełenskim i rosyjskim dyktatorem Władimirem Putinem. Erdogan uważa, że jest to konieczne do radykalnego rozwiązania kryzysu, ponieważ wojna Rosji z Ukrainą ma konsekwencje związane z samą Turcją.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.