wt.. paź 4th, 2022

Teleskop Jamesa Webba wykonał zdjęcie gazowego giganta znajdującego się w odległości 385 lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Centaura.

Teleskop Jamesa Webba NASA, który widzi wszechświat w podczerwieni niewidocznym dla ludzkiego oka, przesłał pierwszy w historii bezpośredni obraz egzoplanety, czyli planety poza Układem Słonecznym.

Poinformowano o tym na stronie internetowej Amerykańskiej Agencji Kosmicznej.

Gazowy gigant HIP 65426 b jest około 5 do 10 razy większy od Jowisza i ma od 15 do 20 milionów lat. W porównaniu z Ziemią, która istnieje od 4,5 miliarda lat, jest tylko „dzieckiem”. Ta egzoplaneta znajduje się w odległości około 385 lat świetlnych od Ziemi.

„To naprawdę historyczny moment dla astronomii. James Webb otwiera drzwi do zupełnie nowej klasy planet, które były dla nas absolutnie nieosiągalne, a obserwując je w szerokim zakresie długości fal, możemy znacznie głębiej badać ich skład” – skomentował profesor Sasha Hinckley, astronom z Uniwersytetu w Exeter, który kierował obserwacjami.

Obrazowanie egzoplanet bezpośrednio za pomocą teleskopów naziemnych jest ogromnym wyzwaniem technicznym, ponieważ główna gwiazda jest znacznie jaśniejsza. W przypadku HIP 65426 b był to odpowiednik próby zauważenia świetlika obok dużej latarni morskiej z odległości ponad 50 mil. Zmusiło to również obserwatorów do walki z „hałasem” wytwarzanym przez ziemską atmosferę i ograniczenia obserwacji do wąskiego zakresu widzialnych długości fal.

Według ostatnich obserwacji temperatura atmosfery planety wynosi około 1300 stopni Celsjusza. Astronomowie sugerują, że jego atmosfera zawiera czerwone obłoki pyłu krzemianowego. „Byłoby to okropne miejsce do życia. Zostałbyś upieczony żywcem, gdybyś mógł wznieść się w tej atmosferze” — powiedział Hinckley.

Ponieważ gazowy gigant HIP 65426 b ma zaledwie 10-20 milionów lat, obserwacje dostarczają nowych informacji na temat tego, jak mogli wyglądać Jowisz i Saturn jako dzieci.

Przypomnijmy, że wcześniej Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zarejestrował niezwykłą galaktykę w kształcie pierścienia, Koło Wagonu, która powstaje po zderzeniu z galaktyką satelitarną.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.