pon.. paź 3rd, 2022

Francja, która we wrześniu będzie przewodniczyć Radzie Bezpieczeństwa ONZ, zaplanowała trzy spotkania w związku z wojną na Ukrainie.

Na szczeblu ministerialnym odbędzie się zaplanowane na 22 września posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie sytuacji na Ukrainie. Zaproszeni zostali na nią szefowie MSZ Rosji i Ukrainy Siergiej Ławrow i Dmitrij Kuleba.

Poinformował o tym na konferencji prasowej stały przedstawiciel Francji przy ONZ Nicolas de Riviere.

„To jest spotkanie ministerialne na temat Ukrainy, więc wszyscy ministrowie państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ są zaproszeni, w szczególności domyślnie minister Rosji. Ponieważ jest to spotkanie na temat Ukrainy, ukraiński minister zostanie również zaproszony” powiedział de Riviere.

Zaznaczył, że „Francja ma nadzieję, że obaj ministrowie będą obecni”.

– Od nich zależy, czy przyjdą na to spotkanie – dodał dyplomata.

Ponadto francuski wysłannik dodał, że 7 września odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęcone przymusowemu przesiedleniu ludności na Ukrainie. Organizowany jest na prośbę Stanów Zjednoczonych Ameryki i Albanii.

Stały Przedstawiciel Francji przy ONZ skomentował także informację o zwołanym przez Rosję posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa w sprawie sytuacji w Zaporożu.

„Tak, Rosja rzeczywiście złożyła wniosek w tej sprawie i wygląda na to, że spotkamy się w tej sprawie na początku przyszłego tygodnia” – powiedział Riviere.

Przypomnijmy, że wcześniej Rosja zażądała od Stanów Zjednoczonych zapewnienia nieskrępowanego dostępu delegacji rosyjskiej do udziału w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, które odbędzie się w Nowym Jorku. W szczególności zwrócono się o otwarcie amerykańskiej wizy dla rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa , wobec którego nałożono sankcje zabraniające mu wjazdu do kraju.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.