pon.. paź 3rd, 2022

Według Getmancewa nie ma nic dziwnego w tym, że premier odłożył podpisanie dekretu o tzw. „e-business tripie”, co wywołało falę krytyki w społeczeństwie.

Dekretu, który umożliwia przedsiębiorcom wyjazd za granicę do 7 dni w podróży służbowej , nie został podpisany przez premiera Denisa Szmihala.

Szef Komisji Finansów, Podatków i Polityki Celnej Danilo Getmantsev skomentował decyzję premiera.

„Właściwie nie ma nic dziwnego w tym, że premier odroczył podpisanie dekretu w sprawie tzw. „e-biznesowej podróży”, co wywołało falę krytyki w społeczeństwie. .

Dodał, że do tej pory nikt nie przedstawił statystyk dotyczących wpływu zakazu na gospodarkę kraju.

„Jak negatywnie wpłynie zakaz na zatrudnienie i PKB? Czy ktoś go przestudiował? Jakie liczby? Jak pozytywnie ten mechanizm wpłynie na rozwój gospodarki? Według NBU płace spadły o 12%” – zauważa Getmantsev.

Podaje też przykład wskazanej kwoty zabezpieczenia w wysokości 200 tys. hrywien. dla osoby.

„Dlaczego dokładnie 200 i jaki jest charakter tej wypłaty, jeśli pracownik nie wróci? Grzywna? Ale przecież grzywna jest płacona tylko na podstawie prawa, a nie eksperymentu. Dlaczego osoba zostaje zwolniona na ekstremalnie krótki okres 7 dni, zwiększający ryzyko, że nie wróci na czas?” – napisał.

Hetmancew skrytykował też inne statystyki i poparł decyzję premiera.

Dlaczego firma miałaby mieć co najmniej 10 osób? Skąd pochodzi liczba 10? A dlaczego nie bierze się pod uwagę możliwości wystawienia tymczasowych dokumentów?
Oczywiste jest, że w siódmym miesiącu wojny z podróżami służbowymi trzeba coś postanowić. Jednak oczywiste jest też, że nadszedł czas na podejmowanie wyważonych i wyrachowanych decyzji, zamiast intuicyjnych popieram stanowisko premiera – zakończył.

Przypomnijmy, że wcześniej pisaliśmy, że dla wygodnej i szybkiej rejestracji wyjazdów zagranicznych Ministerstwo Transformacji Cyfrowej uruchamia nową usługę „Odzyskiwanie”. Indywidualni przedsiębiorcy i osoby prawne mogli korzystać z usługi od 1 września. Tak się jednak nie stało.

Przypomnijmy, że prawnicy wyjaśnili, co oznacza wezwanie przekazane w punkcie kontrolnym.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.