czw.. wrz 29th, 2022

Lider rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Jarosław Kaczyński powiedział, że Niemcy muszą wypłacić Polsce odszkodowania za szkody wyrządzone podczas II wojny światowej. Wysokość reparacji szacowana jest na ponad 6,2 biliona złotych (ponad 1,5 biliona dolarów na rok 2021).

Polityk zaznaczył, że oszacowana przez Polskę wysokość strat została określona „metodą konserwatywną i można ją znacznie zwiększyć”.

Kaczyński powiedział to 1 września podczas prezentacji raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej – pisze Ukrinform .

„To bardzo poważna kwota – 6 bilionów 200 miliardów złotych. Ale z punktu widzenia Niemiec i biorąc pod uwagę, że tego rodzaju odszkodowanie jest wypłacane od dziesięcioleci, a odszkodowanie Francji za I wojnę światową zostało zrealizowane ok. 10 lat temu ta kwota jest dla niemieckiej gospodarki całkiem możliwa i nie obciąży jej znacząco – uważa lider PiS.

Dodał, że raport ten nie obejmuje strat, jakie Polska poniosła w czasie wojny od sowieckiego agresora.

Raport składa się z trzech tomów: oceny strat materialnych i niematerialnych wyrządzonych Polsce przez Niemcy w latach wojny; dokumentacja fotograficzna zbrodni nazistów, katalog z wykazem zbrodni Niemców w Polsce. Opowiedział o tym szef grupy ekspertów poseł PiS Arkadiusz Mulyarchik. Dodał, że nad raportem pracowało ponad 30 specjalistów – ekonomistów, archiwistów, historyków, rzeczoznawców majątkowych.

Według Mulyarchika, w przeliczeniu na dolary na 2021 r. łączna kwota reparacji wymaganych przez Warszawę wynosi 1 bln 532 mld 170 mln dolarów.

Największa część tej kwoty to szacunkowa utrata życia 5,2 mln obywateli Polski (ponad 900 mld USD) oraz infrastruktura kraju (ponad 170 mld USD).

Przypomnijmy, że w lipcu zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Igor Żółkiew powiedział, że Ukraina może liczyć na zamrożone rosyjskie rezerwy złota i walut w ramach reparacji. I prace nad tym trwają.

Przeczytaj także:

Subskrybuj nasze kanały w Telegramie i Viber .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.