niedz.. wrz 25th, 2022

Naukowcy doszli do wniosku, że nadmiar niebieskiego światła z gadżetów zabiera ludziom lata.

Nowe badanie pokazuje, że niebieskie światło emitowane przez smartfony i telewizory dosłownie wysysa życie z naszych komórek.

Pisze o tym Express.

Długotrwałe narażenie człowieka na gadżety prowadzi do namacalnych problemów zdrowotnych – na przykład zaburzeń psychicznych lub otyłości. Teraz można do tego dodać przedwczesne starzenie się.

Naukowcy zauważają, że we współczesnym świecie ludzie spędzają dużo czasu w gadżetach, mogą to być telefony, komputery czy telewizory przez większość dnia – taki wpływ niebieskiego światła na nasz organizm znacznie skraca życie.

Jak gadżety powodują otyłość u dzieci

Według danych WHO za 2021 r. nadwagę stwierdzono u 29% chłopców, 27% dziewcząt w wieku 6-9 lat. Otyłość stwierdzono u 13% chłopców, 9% u dziewcząt. Badanie przeprowadzono w 36 krajach. Okazuje się, że co trzecie dziecko ma problemy z nadwagą. Według ekspertów WHO głównym powodem tego jest niedożywienie, siedzący tryb życia dzieci. A otyłość w młodym wieku spowoduje problemy zdrowotne w wieku dorosłym: cukrzycę, choroby serca, insulinooporność, raka i tak dalej.

Jak gry wideo wpływają na mózg

Badania potwierdzają, że gry wideo i aplikacje do gier wpływają na mózg i mogą dosłownie kształtować jego strukturę, zachowanie. Wpływają na obszary wizualizacji mózgu odpowiedzialne za uwagę. Jednak, co zaskakujące, gry wideo sprawiają, że te obszary mózgu są bardziej wydajne.

Gracze biorący udział w tych badaniach okazali się znacznie bardziej uważni. Ponadto naukowcy zauważyli u graczy wzrost prawego hipokampu, części mózgu odpowiedzialnej za zdolności wzrokowo-przestrzenne.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.