czw.. paź 6th, 2022

W Kambodży nazwisko Pol Pota jest na zawsze przeklęte za organizowanie ludobójstwa na własnym narodzie.

W Kambodży nazywany jest diabłem w ludzkiej postaci, dyktatorem rekordzistów. Ofiarami premiera Kambodży Pol Pota przez trzy i pół roku rządów było ponad 3 miliony ludzi – czyli jedna trzecia populacji kraju. Jego panowanie to jedna z największych tragedii w historii świata. Regularnie unikał zemsty i osądzania aż do późnej starości, ale nadal umierał od trucizny, mówi TSN.19.30.

Do lat 70. stolica Kambodży, Phnom Penh, nazywana była Paryżem Wschodu i perłą Azji ze względu na luksus, dobrobyt, zaawansowaną edukację i kulturę. Taka była dawna kolonia francuska, a później demokratyczna monarchia Kambodży przed spotkaniem z komunizmem. Ale po 10 latach to samo Phnom Penh stało się puste i zniszczone.

Likwidacja miast to jeden z pierwszych dekretów kambodżańskiego dyktatora Pol Pota. Doszedł do władzy w wyniku rewolucji i wojny domowej i obiecywał ludziom komunistyczną równość, ale interpretował to na swój sposób.

Pol Pot uważał, że każdy człowiek pochodzi z ziarna ryżu i powinien je uprawiać. Każdy Kambodżan musi zostać chłopem. Przymusowa eksmisja obywateli w ciągu 72 godzin to pierwsze poważne przestępstwo. W środku upalnego lata ludzie musieli przejść setki kilometrów. Naukowcy mówią o prawie połowie populacji miejskiej, która zginęła podczas tej przeprowadzki z upału, głodu lub egzekucji.

Pol Pot ma obsesję na punkcie tematu agrarnego, za jego rządów nakręcono wiele filmów propagandowych w stylu sowieckim o szczęśliwym życiu chłopów. Chociaż w rzeczywistości ludzie dosłownie przeżyli w katastrofalnej nędzy, będąc absolutnie bezsilni. Wolno było jeść tylko w stołówkach i razem nie wolno było gotować w domu, nikt nie miał pieniędzy, wszystko było na talonach. Ludzie mogli nawet wziąć ślub tylko za zgodą miejscowych komunistów. Kobietom zabroniono noszenia biżuterii, a odzież dla Kambodżan istniała tylko w kilku podobnych wzorach.

Dalsze niwelowanie przez komunistów Pol Pot, wzorem swojego idola Stalina, kontynuował wojnę z tożsamością narodową i religią. Grupy etniczne są surowo zabronione, każdy musi mówić jedynym językiem khmerskim, zapomnieć o strojach ludowych, pozbyć się literatury w swoich ojczystych językach. Zabronione są tradycje ludowe i rytuały religijne. Za naruszenie – kara śmierci.

Z 20 000 Tajów w Kambodży przeżyło tylko 8 000. Brakuje 40% Wietnamczyków i Chińczyków. Pol Pot zniszczył lub zamienił w chlewy wszystkie 114 kambodżańskich meczetów. Nawet główna religia Kambodży, buddyzm, była poddawana surowym prześladowaniom.

Pol Pot rozważał szczególną nienawiść dyktatora do inteligencji – nauczycieli, pisarzy, muzyków – wygnanych kozaków, które ingerują w budowanie komunizmu. To główni klienci więzienia śmierci C-21, gdzie ludzie byli najpierw torturowani, a potem po prostu rozstrzeliwani. Obecnie na miejscu znajduje się muzeum ludobójstwa.

W Kambodży kilkakrotnie wybuchały powstania i próby zbrojnego zamachu stanu, wszystkie brutalnie stłumione. Pol Pot, zainspirowany swoją nieograniczoną władzą, próbował poszerzyć granice Kambodży, najeżdżając sąsiedni Wietnam. Czerwoni Khmerzy spalili kilka wiosek i rozstrzelali całą ich populację. Odpowiedzią Wietnamu był kontratak na Kambodżę i wtedy stało się jasne, że nikt nie chce walczyć za dyktatora. Wietnamczycy zajęli stolicę Phnom Penh zaledwie tydzień później, Pol Pot z małą grupą fanów zdołał uciec do dżungli, gdzie spędził kolejne 19 lat swojego życia.

Dyktator był sądzony zaocznie, a nawet skazany na śmierć, ale sprawiedliwość nigdy go nie dosięgła. Region dżungli nadal był kontrolowany przez Czerwonych Khmerów przez następne dziesięciolecia. Społeczność międzynarodowa interweniowała i powołała kolejny trybunał. Do tego jednak nie doszło – Pol Pot zmarł na zawał serca i został poddany kremacji w obecności zagranicznych dziennikarzy. Następnie okazuje się, że w rzeczywistości staruszek został otruty, najprawdopodobniej przez jednego z jego współpracowników, którzy obawiali się, że Pol Pot zdemaskuje ich zbrodnie na procesie.

Przeczytaj także:

Życie skończyło się na szubienicy: co wiadomo o panowaniu jednego z najkrwawszych dyktatorów XX wieku Saddama Husajna

Śmierć dyktatora: jak i dlaczego Ceausescu z faworyta stał się wrogiem własnego narodu

Szef Puszlina stał się obserwatorem ognia dla Sił Zbrojnych Ukrainy, ale został porzucony dla pieniędzy – media

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.