niedz.. wrz 25th, 2022

Rosyjscy okupanci próbują zamienić misję MAEA w elektrowni atomowej w Zaporożu w bezowocną wycieczkę po elektrowni. Rosja zrobiła wiele cynicznych rzeczy, by oszukać misję.

W szczególności okupanci nie wpuścili dziennikarzy do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej , ale zorganizowali masowe spotkanie swoich propagandystów.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził to w przekazie wideo 1 września.

„Dzisiaj misja MAEA dotarła do elektrowni jądrowej w Zaporożu. Dobrze, że tak się stało. Sam fakt, oprócz wszystkich prowokacji rosyjskiego wojska i cynicznego ostrzału Energodaru i terytorium elektrowni, Ukraina zrobiła wszystko, aby ta misja Ale szkoda, że okupanci próbują przekształcić tę misję w MAEA – naprawdę niezbędną – dla bezowocnego zwiedzania stacji . Wierzę, że temu się uda – powiedział szef państwa.

Dodał, że to dobrze, że przedstawiciele MAEA mogą po raz pierwszy w historii i właśnie z powodu okupantów wyciągać obiektywne wnioski na temat zagrożeń, które pojawiły się w ZNPP. Najważniejsze to mieć wolę wyciągania obiektywnych wniosków.

Prezydent powołał się na ciągłe ostrzał, obecność rosyjskiego wojska i broni w elektrowni atomowej, kpiny z personelu ukraińskiego i próbę oddania elektrowni pod kontrolę przedstawicieli Rosatomu, „którzy generalnie nie są w stanie odpowiedzialnie podejść do takiego obiektu Prezydent nazwał przyczyny zagrożeń.

Co zrobili okupanci ZNPP?

„Mamy jasne dowody na to, że Rosja zrobiła wiele cynicznych rzeczy, aby oszukać misję. W szczególności zastraszając mieszkańców Energodaru. Najeźdźcy zmusili ludzi do okłamywania przedstawicieli MAEA – do oddania kilku kartek papieru, do podpisania czegoś coś do powiedzenia – powiedział Zełenski.

Przypomniał też, że podczas spotkania z szefem MAEA Rafaelem Grossim i członkami misji w Kijowie strony ustaliły, że misji będą towarzyszyć niezależni dziennikarze z mediów ukraińskich i międzynarodowych, aby świat zobaczył prawdę.

„Niestety tego nie zrobiono. Chociaż to było obiecane. Niestety okupanci nie wpuścili dziennikarzy, ale zorganizowali masowe spotkanie swoich propagandystów. Niestety przedstawiciele MAEA nie chronili przedstawicieli niezależnych mediów” powiedział głowa państwa.

Jednocześnie wyraził nadzieję, że misja nadal wyciągnie obiektywne wnioski z okoliczności na stacji.

Najważniejsze wydarzenia w ZNPP

„Kiedy w końcu rosyjskie wojsko opuści teren elektrowni jądrowej w Zaporożu, gdy zabiorą broń, amunicję, gdy przestaną ostrzeliwać Energodar i sąsiednie regiony oraz ich prowokacje, zakład w Zaporożu będzie mógł wrócić do całkowicie bezpiecznej pracy, który był zawsze pod kontrolą Ukrainy” – powiedział Zełenski.

Według niego najważniejszą rzeczą, która powinna nastąpić, jest demilitaryzacja terytorium stacji.

„To jest właśnie cel ukraińskich i międzynarodowych wysiłków. I szkoda, że nie słyszeliśmy jeszcze odpowiednich apeli z MAEA. Chociaż rozmawialiśmy o tym z panem Grossi na naszym spotkaniu w Kijowie. To był klucz – klucz! – punkt w naszych umowach : demilitaryzacja i pełna kontrola nad ukraińskimi naukowcami jądrowymi ” – zaznaczył prezydent.

Przypomnijmy, że 1 września misja MAEA odwiedziła zajętą przez Rosjan elektrownię atomową Zaporożża w Energodarze. Dyrektor Generalny MAEA i Szef Misji Rafael Grossi powiedział, że w pierwszych godzinach swojej wizyty w ZNPP udało mu się zobaczyć „rzeczy kluczowe” .

Następnie misja MAEA opuściła stację, pozostawiając tam 5 swoich ekspertów, którzy będą kontynuować swoją pracę.

Przeczytaj także:

Subskrybuj nasze kanały w Telegramie i Viber .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.