pon.. paź 3rd, 2022

Prezydent Rosji Władimir Putin może nie zgodzić się na wycofanie swoich wojsk z terenu elektrowni atomowej w Zaporożu i demilitaryzację wokół elektrowni. Jedyne, co rozumie Putin, to uderzenie Sił Zbrojnych Ukrainy w jego armię.

Istnieje jednak kilka kroków, które można podjąć, aby zapobiec katastrofie spowodowanej przez człowieka w okupowanym Energodarze.

Michaił Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta, powiedział to na żywo na antenie wspólnego maratonu informacyjnego „United News” w ukraińskich kanałach telewizyjnych.

„Putin może się na nic nie zgodzić, ponieważ Putin rozpoczął wojnę po to, aby ustalić własne zasady. Dlatego błędem jest sądzić, że coś powinno zmusić Putina do podjęcia słusznych decyzji. Siły Zbrojne Ukrainy w warunki taktycznych porażek armii rosyjskiej na południu, w centrum, na wschodzie naszego kraju itd. To znaczy, jedyne, co rozumie pan Putin, to tylko bezpośredni cios Sił Zbrojnych w jego armię ”, wyjaśnił Podolak.

Wymienił też cztery kroki, aby zapobiec katastrofie w ZNPP.

„Świat musi zrozumieć, że jeśli chcemy zapewnić sobie gwarancje o niemożliwości katastrofy spowodowanej przez człowieka w mieście Energodar, musimy podjąć kilka kroków. Pierwszym jest demilitaryzacja strefy wokół ZNPP. wycofać wszystkie rosyjskie wojska z odległości co najmniej 10-15 kilometrów. Po trzecie, jeśli „Rosja tego nie zrobi, to konieczne jest wprowadzenie optymalnych, surowych sankcji wobec rosyjskiego przemysłu jądrowego. Po czwarte, zamiast oświadczeń MAEA, ONZ i tak dalej, Rosja powinna być wycofana ze wszystkich tych organizacji, żeby nie było wpływów, nie było weta – mówił doradca szefa PO.

Zwrócił uwagę na znaczenie wykluczenia Rosji z ONZ.

„Szczególnie mówię o ONZ. Aby Rosja przestała być stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. I żeby ONZ zaczęła wreszcie przyjmować rezolucje, które naprawdę będą odbierane przez inne kraje jako rezolucje działania, a nie rezolucje, w celu odparcia pytań” – dodał Podolak.

Przypomnijmy, że 1 września misja MAEA odwiedziła zajętą przez Rosjan elektrownię atomową Zaporożża w Energodarze. Dyrektor Generalny MAEA i Szef Misji Rafael Grossi powiedział, że w pierwszych godzinach swojej wizyty w ZNPP udało mu się zobaczyć „rzeczy kluczowe” .

Następnie misja MAEA opuściła stację, pozostawiając tam 5 swoich ekspertów, którzy będą kontynuować swoją pracę.

Przeczytaj także:

Subskrybuj nasze kanały w Telegramie i Viber .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.