niedz.. wrz 25th, 2022

Zmarły pacjent zarażony małpią ospą również miał choroby współistniejące.

W Belgii odnotowano pierwszą śmierć osoby, która zaraziła się małpią ospą.

O tym informuje France 24, powołując się na cotygodniowy raport Belgijskiego Instytutu Zdrowia Sciensano.

„Do tej pory zgłoszono jeden zgon osoby, która zachorowała na ospę małpią, podczas gdy miał on choroby współistniejące” – czytamy w raporcie.

W sumie, według Instytutu, pod koniec sierpnia w Belgii było 706 potwierdzonych przypadków tej groźnej choroby. W szpitalu hospitalizowano 32 pacjentów z najbardziej złożoną postacią przebiegu choroby.

Światowa Organizacja Zdrowia, która rejestruje wszystkie potwierdzone przypadki, odnotowała już 50 496 zakażeń i 16 zgonów w 101 krajach na dzień 31 sierpnia.

Pierwszą śmierć człowieka w Europie z powodu ospy małp odnotowano pod koniec lipca w Hiszpanii. Wstępną przyczyną śmierci było współistniejące zapalenie mózgu.

Pod koniec sierpnia ogłoszono pierwszą śmierć z powodu małpiej ospy w Stanach Zjednoczonych. Zmarły był starszym mieszkańcem aglomeracji Harris, miał osłabiony układ odpornościowy.

Ospa małp jest rzadką chorobą zakaźną, najczęściej występującą w odległych rejonach Afryki Środkowej i Zachodniej. Jej objawami są nudności, gorączka, wysypka, świąd i ból mięśni.

Przypomnijmy, że w sierpniu nie odnotowano przypadków małpiej ospy na Ukrainie.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.