niedz.. wrz 25th, 2022

Od prawie dwóch tygodni nie ustają dyskusje wokół transmisji Mistrzostw Ukrainy w piłce nożnej 15 sezonu Ekstraklasy Ukrainy 2022/2023.

Pięć czołowych ukraińskich klubów – Dynamo, Dnipro-1, Metalist, Zoria, Rukh – powiedziało, że nie popiera decyzji UPL o transmitowaniu meczów na Setanta Sports. Ponadto kluby apelują, że nie ma ani jednego tzw. zunifikowanego telepoolu nadawców, o którym mówi UPL. 1 września odbyła się konferencja prasowa klubów na temat sytuacji, która rozwinęła się na polu informacyjnym.

Rozumowanie KF, które po raz kolejny zostało zauważone na konferencji, jest zarówno na płaszczyźnie prawnej, jak i moralnej. Z prawnego punktu widzenia kluby uważają, że są organizatorami meczów, ponoszą za nie pełną odpowiedzialność i dlatego zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem Ukrainy mają prawo relacjonować wydarzenie. Również w przestrzeni publicznej wielokrotnie pojawiała się teza, że w tym niezwykle trudnym dla kraju czasie kluby starają się być blisko swoich kibiców, więc oglądanie meczów powinno być bezpłatne dla wszystkich. Kluby piłkarskie Dynamo Kijów, Dnipro-1, Zoria, Metallist i Rukh skierowały odpowiednie litery do mediów 1+1, aby grupa medialna zapewniła jak najszerszą dystrybucję meczów na swoich stronach. Ponadto kluby mają już wieloletnią, udaną historię współpracy, a co za tym idzie, istniejące długoterminowe kontrakty. Media 1+1 zgodziły się na transmisję meczów na swoich ogólnopolskich kanałach telewizyjnych 2+2 i UNIAN, które są transmitowane cyfrowo.

„Bronimy naszych praw, broniliśmy i będziemy to robić dalej. Bronimy również praw naszych widzów i fanów. Sytuacja w kraju jest trudna, trwa wojna i nie każdy widz ma możliwość wykupić dostęp do kanału Setanta, dlatego dołożymy wszelkich starań, aby w czasie trudnej wojny ci, którzy chcieli oglądać piłkę nożną, mieli dostęp do telewizji publicznej – skomentował Siergiej Mochnik, zastępca dyrektora generalnego Dynama Kijów.

Mohnik przypomniał także aspekt prawny problemu.

„Istnieje Ustawa Ukrainy o kulturze fizycznej i sporcie. Tak więc norma części 8 art. 45 Ustawy Ukrainy „O kulturze fizycznej i sporcie” stanowi, że prawo do transmisji wydarzeń sportowych i rekreacyjnych lub sportowych obraz i/lub dźwięk wydarzenia jakimikolwiek środkami i/lub za pomocą dowolnej technologii”, a także poprzez nagranie określonej transmisji i/lub fotografowanie wydarzenia, należy do organizatorów imprez sportowych i fitness lub sportowych zgodnie z z prawem. Powstaje wtedy pytanie: kto jest organizatorem danego wydarzenia? Cały proces, zgodnie z naszym regulaminem, zapewnia klub organizujący mecz. W związku z tym uważamy, że wszystkie prawa do transmisji należą do klubów ”- podsumował.

Statystyki i badania oglądalności piłki nożnej

Kanał Senanta Sports TV jest dostępny do oglądania online, cena abonamentu wynosi 109 UAH. Jednak według niedawnego badania przeprowadzonego przez Ukraińską Grupę Socjologiczną od 8 do 12 lipca 2022 roku, tuż przed decyzją UPL o utworzeniu tzw. jednolitej puli telewizyjnej, 78% Ukraińców nie jest gotowych płacić za oglądanie piłki nożnej. w ogóle. W trakcie badania respondenci zostali poproszeni o wyobrażenie sobie sytuacji, w której mecze piłkarskie byłyby transmitowane tylko w określonym kanale sportowym. Respondenci musieli ocenić chęć zakupu abonamentu na kanał telewizyjny, który transmitowałby mecze piłki nożnej. Okazało się, że tylko 3,4% wszystkich respondentów i 9,7% wśród widzów transmisji piłkarskich zamierza wykupić abonament „obowiązkowy”. Zdaniem badaczy, zapotrzebowanie na płatną subskrypcję kanału telewizyjnego, który będzie właścicielem wyłącznych praw do transmisji meczów piłki nożnej, można określić jako nieznaczne.

Wyniki badania znajdują również odzwierciedlenie w rzeczywistej liczbie odsłon meczów. Weźmy na przykład mecze, które były transmitowane niemal jednocześnie w telewizji 2+2 (z 10-minutowym opóźnieniem) i na żywo w Setanta Sports od 1 do 23 sierpnia 2022 r.

„Dzisiaj obserwujemy bardzo duże zainteresowanie oglądaniem go na darmowych zasobach. Z Setantą współpracowaliśmy latem. Tak więc, zgodnie z wynikami oglądania meczu Dynamo-Fenerbahce, udział bezpłatnego oglądania na kanale 2+2 TV wyniósł 22,3%, a na Setanta 0,2%. To ogromna luka. Mecz „Burza” – „Dynamo” oglądano z udziałem 21,2% dla 2+2 wobec 7,3% dla Setanty. I zgodnie z warunkami umów mecze te były transmitowane na 2+2 z 10-minutowym opóźnieniem! Oznacza to, że użytkownicy Setanty mieli ogromny przywilej, ale zdecydowana większość widzów wybrała bezpłatne oglądanie 2+2. W czasie wojny najważniejsze dla społeczności piłkarskiej powinno być zachowanie publiczności, która od lat wspiera FC, a nie ograniczanie dostępu do treści piłkarskich – skomentował Stepan Szczerbaczow, szef działu 1+1 medialnych projektów sportowych. podczas konferencji prasowej pięciu klubów piłkarskich 1 września.

Jak widać, Ukraińcy są znacznie bardziej aktywni w oglądaniu piłki nożnej, gdy jest ona ogólnie dostępna w ogólnopolskim kanale telewizyjnym. Na tle logicznej redukcji programów rozrywkowych w telewizji i trendów patriotycznych, kibicowanie sobie, dążenie do zwycięstwa, mecze piłki nożnej i inne wydarzenia sportowe stają się tymi samymi treściami poszukiwanymi.

I to szlachetne, kiedy te treści są teraz udostępniane Ukraińcom za darmo. Na przykład prawdziwym wydarzeniem w świecie sportu była niedawna bitwa Usyk-Joshua, która była transmitowana na kanale TV 2+2 za darmo oraz prawa do pokazów, które wykupił sam Ołeksandr Usyk i udostępnił bezpłatnie nadawcom. . Tym samym, według wskaźników Big Data UA, udział oglądalności wydarzenia wyniósł 57,6%, a zasięg 20,1%. Ogólnie udział kanału telewizyjnego 2+2 w tym dniu wyniósł 21,7%, czyli prawie czterokrotnie więcej niż w cztery poprzednie soboty. Tym samym 2+2 stał się liderem wśród wszystkich kanałów telewizyjnych.

Ponadto orientacyjna była decyzja UEFA o przekazaniu UAF praw do transmisji meczów reprezentacji Ukrainy w ramach obecnego sezonu Ligi Narodów.

Również kanał telewizyjny UNIAN, będący częścią mediów 1+1, polska grupa telewizyjna Polsat przekazała bezpłatnie prawa do transmisji meczów siatkówki Ukrainy w ramach Mistrzostw Świata. Ukraińcy aktywnie oglądają mecze w UNIAN i wspierają drużynę narodową, co znajduje odzwierciedlenie w liczbach. W ten sposób udział kanału telewizyjnego UNIAN podczas meczu drugiej rundy między Ukrainą a Tunezją osiągnął 1,2%, co stanowi prawie dwukrotność dziennych danych kanału i ponad dziesięciokrotność średniego udziału w automacie wrzutowym w ciągu ostatnich czterech poniedziałków.

W związku z tym, biorąc pod uwagę trend zapewniania bezpłatnego dostępu do ważnych publicznych wydarzeń sportowych, rośnie zapotrzebowanie wśród widzów na oglądanie takich treści, o czym świadczą statystyki oglądalności telewizji. Czas zatem połączyć siły i podjąć skonsolidowane decyzje na korzyść fanów, a nie kontynuować bezsensowne dyskusje czy nakładać kary na uczestników konfliktu.

Źródło danych: Big Data UA

Dane z platform OTT/IPTV (KyivstarTV, Volya, Triolan, You TV)

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.