niedz.. wrz 25th, 2022

Ministrowie finansów krajów G7 w końcu zebrali się, aby uzgodnić i przedstawić plan ograniczenia cen rosyjskiej ropy.

Wirtualne spotkanie w sprawie planu ograniczenia cen ropy z Rosji odbędzie się 2 września. Decyzja otwiera nowy front w dotychczas nieudanych staraniach Zachodu o zmniejszenie dochodów energetycznych Rosji, ponieważ wojna na Ukrainie nie wygląda na to, żeby miała się szybko skończyć.

O tym informuje The Wall Street Journal .

Zgodnie z planem, o którym przedstawiciele G7 dyskutowali latem tego roku, kraje G7 zabronią finansowania i ubezpieczenia dostaw rosyjskiej ropy, chyba że będzie ona sprzedawana poniżej ustalonej ceny. Chodzi też o ograniczenie cen produktów naftowych, w szczególności oleju opałowego, który jest również liderem rosyjskiego eksportu.

W rzeczywistości plan zakłada stworzenie takiej struktury eksportu rosyjskich produktów naftowych, w której ropa będzie płynąć, ale dochody Rosji z tego tytułu zmniejszą się.

Teraz urzędnicy starają się utrzymać zachęty dla Rosji do sprzedaży ropy, jednocześnie ograniczając dochody agresora. Według analityków już dziś rosyjska ropa sprzedawana jest z dyskontem ponad 20 dolarów za baryłkę poniżej światowych benchmarków.

Przypomnijmy, wcześniej informowano, że rosyjska gospodarka zaczęła spadać i prawdopodobnie czeka ją długi okres stagnacji w wyniku zachodnich sankcji.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.