pon.. paź 3rd, 2022

Po kontroli część misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) opuściła okupowaną przez Rosję Zaporoże EAS.

W przejętej przez Federację Rosyjską elektrowni atomowej przez kilka godzin przebywali przedstawiciele MAEA.

Relacjonuje o tym Energoatom.

„Od godziny 18:00 w dniu 1 września 2022 r. dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi opuścił elektrownię jądrową w Zaporożu. Większość członków delegacji opuściła wraz z nim elektrownię” – czytamy w oświadczeniu.

Dodają, że z 13 przedstawicieli delegacji MAEA w ZNPP pozostało 5 ekspertów, którzy rozładują przywieziony przez siebie sprzęt i będą kontynuować pracę na stacji. Oczekuje się, że będą w elektrowni jądrowej Zaporoże do 3 września.

Jak wcześniej informowaliśmy, po zbadaniu stacji szef misji MAEA wygłosił pierwszy komentarz na temat zaporoskiej elektrowni jądrowej . Według niego międzynarodowi eksperci byli w stanie zobaczyć „kluczowe rzeczy” już w pierwszych godzinach swojej wizyty na tymczasowo okupowanym terytorium elektrowni jądrowej w Zaporoże 1 września.

Przypomnijmy, że misja MAEA 1 września dotarła do elektrowni jądrowej Zaporoże mimo ostrzału wojsk rosyjskich, które prowadzili na trasie misji. W szczególności misja miała trzy zadania : ochronę fizyczną, bezpieczeństwo jądrowe oraz gwarancje nierozprzestrzeniania materiałów jądrowych.

Przeczytaj także:

Subskrybuj nasze kanały w Telegramie i Viber .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.