wt.. paź 4th, 2022

Ziemniaki mogą zarówno chronić przed chorobami, jak i szkodami, wszystko zależy od tego, jak je gotujesz i spożywasz. Przeczytaj o korzystnych właściwościach ziemniaków, o mało znanych ciekawych faktach w materiale TSN.ua

Przydatne właściwości ziemniaków

Ziemniak i onkologia

Mało kto wie, że ziemniaki mają właściwości przeciwutleniające, bogate w polifenole, substancje, które mogą chronić organizm przed nowotworami. Nie dotyczy to jednak smażonych w głębokim tłuszczu roślin okopowych, przeciwnie, frytki są znanym czynnikiem rakotwórczym.

Ziemniak na odchudzanie

Dla tych, którzy chcą schudnąć, dietetycy z Uniwersytetu w Tel Awiwie radzą oprzeć się na pieczonych ziemniakach. Faktem jest, że pieczone ziemniaki są bogate w potas, co jest bardzo ważne przy odchudzaniu. Według badań zwiększenie potasu w diecie o 25% pomaga łatwiej i szybciej schudnąć. Jeden ziemniak dziennie wystarczy, aby osoba dorosła otrzymała 10% wymaganego dziennego spożycia potasu.

Ponadto ziemniaki są bogate w błonnik, który jest niezbędny do prawidłowego trawienia. Oczywiście, jeśli zdecydujesz się schudnąć, nie rezygnując z ziemniaków, główną zasadą jest uwzględnienie dowolnego dania w przyjmowanych kaloriach.

Ziemniaki na „rdzeni”

Naukowcy odkryli , że ziemniaki są przydatnym produktem dla osób z wysokim ciśnieniem krwi. Do regulacji ciśnienia najbardziej przydatne są pieczone i gotowane ziemniaki. To właśnie w tej formie skuteczniej usuwa z organizmu nadmiar sodu.

Ziemniak do udaru

Ziemniaki są bardzo dobre dla serca – korzeń zawiera wiele antyoksydantów, które chronią układ krążenia przed działaniem wolnych rodników, duża ilość błonnika może obniżyć poziom złego cholesterolu w organizmie i chroni przed miażdżycą. Wreszcie znaczna ilość potasu w składzie pomaga chronić serce przed udarem. Wszystko to jednak nie dotyczy potraw z ziemniaków gotowanych na patelni z dużą ilością oleju.

Ziemniak wzmacnia kości

Ziemniaki są źródłem fosforu, 100 g ziemniaków zawiera 50-60 miligramów fosforu, od którego zależy metabolizm węglowodanów. Tkanki szkieletowe powstają z soli fosforanowych, a brak fosforu może powodować krzywicę.

Szkoda z ziemniaków

Ziemniaki i cukier

Delikatnie mówiąc, ziemniaki nie są najlepszym produktem dla osób cierpiących na cukrzycę. Chodzi o wysoki indeks glikemiczny (GI). Smażone ziemniaki prawie całkowicie tracą skrobię i zamieniają się w szybkie węglowodany w organizmie. Po talerzu takiego dania poziom cukru we krwi gwałtownie podskakuje.

Uszkodzenia zębów i nerek

Bardzo bogata w roślinę okopową skrobia wytwarza kwas mlekowy, który z kolei przyczynia się do niszczenia szkliwa zębów, zwiększa ryzyko próchnicy. Ze względu na to, że ziemniaki są bogate w potas, lepiej, aby osoby z chorymi nerkami na zawsze zrezygnowały z ziemniaków. Nie wspominając o smażonych ziemniakach, a także plackach ziemniaczanych i frytek, każdy produkt smażony w głębokim tłuszczu lub z dużą ilością oleju jest niebezpieczny dla nerek.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.