wt.. paź 4th, 2022

Ćwiczenia wojskowe planowane są na Białorusi, gdzie mogą prowadzić szkolenia dla „wyzwolenia” terytoriów. Możemy mówić o zdobyciu części przygranicznych regionów Ukrainy.

W ćwiczeniach wezmą udział wojska rosyjskie i bojownicy państw OUBZ. Zaangażowana będzie tam również jednostka Zachodniego Dowództwa Operacyjnego Białorusi .

Poinformował o tym zastępca szefa Głównego Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Aleksiej Gromow na briefingu 1 września.

Termin ćwiczeń dowódczo-sztabowych to 8-14 września.

„Główna uwaga zostanie prawdopodobnie zwrócona na kwestie prowadzenia obrony mobilnej z późniejszym przejściem do kontrofensywy z wyzwoleniem terytorium tymczasowo zajętego przez wroga. Cechy tego szkolenia są następujące: po raz pierwszy jest opracowywana sprawa wyzwolenia czasowo okupowanych terytoriów, przeprowadzenie kontrofensywy i dotarcie do granicy państwowej – wyjaśnił przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wyjaśnił, że zgodnie z planem szkolenia dowódczo-sztabowego ma wyzwolić część utraconego terytorium państwa warunkowego.

„Nie jest wykluczone, że tak zwane terytorium utracone dotyczy obszarów przygranicznych obwodu wołyńskiego, rówieńskiego i żytomierskiego ” – powiedział Gromow.

Dodał, że takie plany wpisują się w koncepcję wspólnych działań tzw. Państwa Związkowego (Rosji i Białorusi) w kierunku ukraińskim. Jednocześnie Siły Zbrojne Ukrainy są gotowe na każdy scenariusz.

Przedstawiciel Sztabu Generalnego podkreślił również, że prawdopodobieństwo ofensywy z terytorium Białorusi pozostaje niskie.

Przypomnijmy, że grupa monitorująca odnotowała, że strefa szkolenia białoruskiego lotnictwa przesunęła się znacznie bliżej granicy z Ukrainą.

Przeczytaj także:

Subskrybuj nasze kanały w Telegramie i Viber .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.