niedz.. wrz 25th, 2022

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi zapowiedział, że będzie monitorował sytuację w okupowanym przez Rosję ZNPP, dopóki się nie ustabilizuje.

Szef misji MAEA po wizycie na stacji zauważył, że kilkakrotnie celowo naruszono integralność zaporoskiej elektrowni jądrowej , ale nie powiedział, że to rosyjskie wojsko strzelało do niej.

Grossi złożył takie oświadczenie po wizycie w obiekcie jądrowym, pisze CNN.

„Jestem i nadal będę się martwił o stację , dopóki nie dojdzie do sytuacji, która będzie stabilniejsza i bardziej przewidywalna. Oczywiste jest, że zakład i integralność fizyczna zakładu zostały kilkakrotnie naruszone przypadkowo i celowo. Gdziekolwiek jesteś stój, cokolwiek myślałeś o tej wojnie. To jest coś, czego nie może być, dlatego staramy się wprowadzić pewne mechanizmy i obecność – skomentował.

Przypomnijmy, że 1 września misja MAEA odwiedziła zajętą przez Rosjan elektrownię atomową Zaporożża w Energodarze. Dyrektor Generalny MAEA i Szef Misji Rafael Grossi powiedział, że w pierwszych godzinach swojej wizyty w ZNPP udało mu się zobaczyć „rzeczy kluczowe” .

Następnie misja MAEA opuściła stację, pozostawiając tam 5 swoich ekspertów, którzy będą kontynuować swoją pracę.

Tymczasem Zełenskiego zaskoczyła krótka wizyta MAEA, która trwała 2-2,5 godziny. Według doradcy szefa PO Michaiła Podolaka, w tym czasie można było słuchać tylko bajek w wykonaniu przedstawiciela Rosatomu i nic więcej .

Przeczytaj także:

Subskrybuj nasze kanały w Telegramie i Viber .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.