czw.. paź 6th, 2022

Od wypadku minęło ponad 110 lat i dopiero teraz nurkom z OceanGate Expeditions udało się uchwycić unikalny materiał przedstawiający gigantyczną kotwicę, łańcuch kotwiczny, jeden z kotłów i spiżowe iglice.

OceanGate Expeditions przeprowadza dwie roczne wyprawy na wrak. W tym celu zastosowano specjalną pięciomiejscową łódź podwodną „Titan”, wykonaną z włókna węglowego i tytanu. Co roku w wyprawie bierze udział trzech archeologów i dwóch płacących klientów – koszt zanurzenia jednej osoby kosztował firmę 125 tysięcy dolarów, w tym roku cena podwoiła się.

Pisze o tym Daily Mail.

Ostatnie nurkowanie było wyjątkowe – naukowcom udało się nakręcić film o zatopionym Titanicu w rozdzielczości 8 tysięcy pikseli. Takie uszczegółowienie umożliwiło uwzględnienie szczegółów, które wcześniej były niedostępne dla naukowców.

Specjalistom udało się usunąć gigantyczną 15-tonową kotwicę, 90-kilogramowy łańcuch kotwiczny, jednostronny kocioł i spiżowe iglice, które ostatnio widziano przed katastrofą statku.

Naukowcy uważają, że dzięki regularnemu nurkowaniu kadłub statku może zostać całkowicie zniszczony za 40 lat.

Titanic płynął z Southampton (Anglia) do Nowego Jorku, kiedy 14 kwietnia 1912 r. podczas przeprawy przez Atlantyk zderzył się z górą lodową. Szacuje się, że w lodowatych wodach zginęło 1500 osób.

Amerykańska firma RMS Titanic, Inc. chce wydobyć z zatopionego statku bezprzewodowy aparat telegraficzny Marconi , który nadawał sygnały o niebezpieczeństwie ze statku we wczesnych godzinach 15 kwietnia 1912 r., co pomogło uratować życie około 700 osób na łodziach ratunkowych.

Jednak rząd USA sprzeciwia się tym planom, argumentując, że operacja ta naruszyłaby prawo federalne i międzynarodowe porozumienie o uznaniu zatopionego statku jako notatki.

Jak informowaliśmy, szczątki legendarnego Titanica, który przez ponad sto lat leżał na głębokości 3750 metrów , są szybko niszczone przez czas i bakterie. Titanic jest atakowany przez potężne prądy, korozję solną i bakterie. Więcej uszkodzeń na prawej burcie, gdzie znajdowały się kwatery oficerów. Naukowcy są przekonani, że w ciągu najbliższych kilku lat stan statku będzie się znacznie szybciej pogarszał. Może zniknąć za dwie dekady.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.