pon.. paź 3rd, 2022

Pomimo zamknięcia Bosforu przez Turcję dla rosyjskich okrętów wojennych, Rosji udało się przerzucić przez cieśninę pociski dla kompleksu S-300.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wezwało ambasadora Turcji na Ukrainie Yagmur Ahmeta Guldere i poprosiło Ankarę o przekazanie oficjalnych informacji o ładunku przewożonym statkiem Sparta II przez Bosfor.

W rozmowie z TSN.ua Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Ukrainy w Turcji Wasilij Bodnar wyjaśnił, dlaczego Turcja przepuściła statek z bronią i jak Kijów i Ankara rozwiążą tę sytuację na szczeblu dyplomatycznym.

Tak więc, według Bodnara, Konwencja z Montreux (red. – konferencja na temat reżimu cieśnin czarnomorskich, która przywróciła suwerenność Turcji nad cieśninami od Morza Czarnego do Morza Śródziemnego) przewiduje swobodne przejście przez cieśniny statków handlowych , a co dokładnie strona turecka uważa komercyjny statek Sparta II.

„Od początku inwazji na pełną skalę, pierwszego dnia osobiście zwróciłem się do wiceministra spraw zagranicznych Turcji i na podstawie naszej notatki podjęto decyzję o zamknięciu cieśniny dla okrętów walczących krajów. .. W rzeczywistości uratowało nas to w pewien sposób, ponieważ już 26-27 lutego na przejście czekały cztery krążowniki z dużą liczbą „Kaliber”, a to mogło stworzyć dodatkowe zagrożenie dla Odessy i Nikołajewa. wydaje mi się, że to właśnie ta decyzja strony tureckiej nie pozwoliła tylko na wzmocnienie Floty Czarnomorskiej i zajęcie naszego południa.Z drugiej strony istnieje artykuł 4 Konwencji, który stanowi, że nawet w czasie wojny , każdy statek handlowy z dowolnym ładunkiem może swobodnie przepływać przez cieśniny w tym czy innym kierunku … To samo stało się ze Spartą II Myślę, że dzisiaj dostaniemy bardziej szczegółowe wyjaśnienia , ale teraz strona turecka ma sporo narzędzi, ponieważ Konwencja przewiduje jasne zasady – wyjaśnił ambasador Ukrainy w Turcji.

Zaznaczył też, że Ukraina postrzega takie okręty (red. – jako Sparta II) jako wojskowe , gdyż służą one jednej z firm rosyjskiego Ministerstwa Obrony, a strona turecka określa je jako komercyjne.

„Uważamy je za okręty wojenne. I dlatego było nasze démarche i zaproszenie ambasadora Turcji w MSZ Ukrainy do przedstawienia odpowiedniej noty. Z drugiej strony zakładam, że wyjaśnienie będzie takie, że Konwencja nie nie przewidują zatrzymania statków handlowych, niezależnie od tego, czym są przewożone” – dodał Wasilij Bodnar i podkreślił, że nikt nie sprawdzał statku Sparta II, ponieważ Turcja uważa, że przejście odbyło się legalnie. Nawet jeśli statek przewoził broń, ładunek znajdował się na statku handlowym.

Warto zauważyć, że wcześniej ambasador Turcji został zaproszony do MSZ Ukrainy z powodu przepłynięcia przez Bosfor statku wyczarterowanego przez rosyjskie Ministerstwo Obrony.

W poniedziałek 29 sierpnia wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Mykoła Tochitsky wyraził zaniepokojenie ambasadorowi Turcji Yagmurowi Ahmetowi Guldere w związku z przepłynięciem przez Bosfor czarterowanego przez rosyjskie Ministerstwo Obrony statku Sparta II, który prawdopodobnie przewoził S-300PMU-2 systemy rakietowe z Syrii.

Ambasadzie Turcji wręczono notatkę ustną Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy w podniesionej sprawie. Wiceminister zwrócił również uwagę Ambasadora Turcji na fakt, że zgodnie z postanowieniami Konwencji o reżimie cieśnin z 20 lipca 1936 r. określony statek mieści się w definicji okrętu wojennego.

Przypomnijmy, że pod koniec lipca statek handlowy Sparta II minął turecką cieśninę Bosfor w drodze z Syrii do portu Noworosyjsk. Przedstawiciele europejskiego wywiadu są pewni, że statek przewoził sprzęt wojskowy w celu wsparcia rosyjskiej agresji.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.